Slovinsko 2004

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Expedice
Vydáno dne 02. 11. 2004 (3431 přečtení)




Část poslední, jen z poloviny o jeskyních

Nejen prací kojen je člověk, a tak jsme si ve středu udělali volný den a vyrazili na exkurze do Itálie. Tam jsme navštívili Grottu Gigante a kostel Monte Grisa. Tomáš, Čapajev a oba Ondrové nás potom opustili a vrátili se do Slovinska hledat vchod do 90 m hluboké propasti Sv. Ambrože. Vchod sice nenašli, ale příjemně se prošli po lese a nasbírali plný pytel jedlých kaštanů. Ostatní pak pokračovali do Terstu a na hrad Miramare. Grotta Gigante a kostel Monte Grisa si ovšem rozhodně zaslouží, aby jim člověk věnoval pár řádků.

Grotta Gigante

Grotta Gigante leží poblíž Terstu a od roku 1995 je zapsána v Guinessově knize rekordů jako největší turistická jeskyně světa. Jedná se v podstatě o jednu prostoru, která je vysoká 107 m, široká 65 m a dlouhá 160 m. Do prostory se návštěvníci dostanou vstupem uměle rozšířeným v roce 1905, a pak sestupují po 500 schodech na dno, odkud stoupají po dalších 500 schodech k uměle vybudovanému tunelu a tím k východu. Celá prohlídka trvá cca 50 minut a díky audiopřehrávačům umístěným v trase prohlídky jsme si poslechli výklad v jazyce italském, francouzském, anglickém a slovinském, ale určitě to dovede i spoustu dalších jazyků.

V roce 1959 byla v jeskyni instalována Ústavem Geodézie a geofyziky na Univerzitě v Terstu stanice, umožňující registraci velmi malých oscilací od vertikály (v rozměru cca 30 tisícin vteřiny, což je citlivost, která není dostupná normálním laboratorním přístrojům. ).

V jeskyni je zakázáno fotit, ale hrdý Čech se nesklonil před Habsburkem a neskloní se ani před Taliánem. Přiložené fotky udělal Čenda a já mu za ně děkuji.

Jeskyně byla objevena v roce 1840 a v roce 1908 byla zpřístupněna pro veřejnost. V červnu a v srpnu je otevřeno každý den, jinak je každé pondělí zavřeno. Vstupné je 7 euro, ale budete-li hodně významně mávat průkazkou jeskyňáře, dostanete 1,5 eura slevu. Za 6 euro je možné zakoupit brožuru v českém jazyce, která skrývá nejeden stylistický skvost typu - dokumentární materiál je plodem uváženého výboru ve sbírkách archivu - nebo - nový turistický provoz byl umožněn až od roku 1957 realizací elektrického zařízení, které odhalilo nové perspektivy a zrakové podrobnosti, které se dříve skrývaly v polotmě.

Ovšem jinak stojí Grotte Gigante rozhodně za návštěvu.













Monte Grisa

Monte Grisa je kostel postavený koncem 40. let a začátkem 50. let 20. století a ten teda rozhodně taky stojí za vidění. Hlavně architekti si na něm musí smlsnout. Nikdy jsem neměl rád přeplněné barokní kostely, ale tohle je druhý extrém. Ostatně dál za mě mluví fota.


- c -