Novinky v legislativě týkající se jeskyní

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Kronika
Vydáno dne 05. 01. 2005 (1320 přečtení)




V roce 2004 vyšla pod číslem 218/2004 Sb. novela zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, a v závislosti na této novele vyšla 14.12.2004 Vyhláška MžP č. 667/2004, kterou se stanoví obsah a rozsah dokumentace jeskyní. Celou vyhlášku přikládám v příloze.

Co se novely zákona o ochraně přírody týče, jeskyněmi se zabývá § 10, který níže otiskuji v plném znění

Ochrana a využití jeskyní

(1) Jeskyně jsou podzemní prostory vzniklé působením přírodních sil, včetně jejich výplní a přírodních jevů v nich.

(2) Ničit, poškozovat nebo upravovat jeskyně nebo jinak měnit jejich dochovaný stav je zakázáno. Výjimku z tohoto zákazu může udělit orgán ochrany přírody pouze v případech, kdy je to v zájmu ochrany jeskyně nebo kdy jiný veřejný zájem chráněný tímto nebo jiným zákonem výrazně převažuje nad zájmem na ochraně jeskyní.

(3) Pro průzkum nebo výzkum jeskyně je třeba povolení orgánu ochrany přírody. Povolení nepotřebují osoby pověřené orgánem ochrany přírody k provádění monitoringu nebo inventarizace, dále osoby při výkonu státní správy, policie, osoby při plnění úkolů obrany státu a osoby při zajištění veterinární péče, záchranných služeb nebo správy vodních toků.

(4) Stejné ochrany podle odstavců 2 a 3 jako jeskyně požívají i přírodní jevy na povrchu (například krasové závrty, škrapy, ponory a vývěry krasových vod), které s jeskyněmi souvisejí.

(5) Zjištění jeskyně při dobývání nerostných surovin nebo při provádění geologických prací je osoba oprávněná k dobývání nebo osoba provádějící geologické práce povinna bezodkladně oznámit orgánu ochrany přírody. Osoba oprávněná k dobývání je též povinna po nezbytně nutnou dobu, pokud nebude ohrožena bezpečnost a ochrana zdraví při práci, zastavit dobývací činnosti, které by mohly poškodit zjištěnou jeskyni, a na své náklady zajistit dokumentaci jeskyně. Dokumentaci předá orgánu ochrany přírody. Obsah a rozsah dokumentace stanoví Ministerstvo životního prostředí vyhláškou.

Pro nás je důležitý hlavně odstavec 2 a 3, což znamená, že pro prolongace a podobnou činnost je nutné žádat výjimku nejen u jeskyní, které se nacházejí v CHKO nebo v Rezervaci, ale u všech jeskyní.

Vyhláška 667/2004 Sb. řeší problémy jeskyní zjištěných při dobývání nerostných surovin nebo při geologickém průzkumu. Při vzpomínce na chování některých těžařů a, hlavně v minulosti, odtěžení mnoha jeskyní bez jakékoliv dokumentace, je to opatření více než chvályhodné.

Ovšem nezbývá, než se zamyslet. Nezasloužily by si takovouto podrobnou dokumentaci nejen jeskyně, kterým hrozí bezprostřední zánik, ale všechny jeskyně? A ruku na srdce, kolik našich jeskyní takovou dokumentaci má?


- c -