Něco k belgickým jeskyním

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Expedice
Vydáno dne 01. 06. 2005 (2442 přečtení)




Kromě toho, že nám zaměstnavatel poskytuje tu neskutečnou radost seberealizace a ještě nám za to platí, udělá občas i nějaký další záslužný čin. Mě například poslal na školení do Belgie, jehož součástí byla i prohlídka jeskyně Han-sur-Lesse.

Takže jsem vytahal slámu z bot, vídle nechal na letišti v úschovně a vyrazil do světa. Cesta proběhla celkem v klidu, až na to, že jsem si v letadle vylil do klína pivo a abych to zakryl, strávil jsem pak celý let v tak nepohodlné pozici, že mě jednak braly křeče a kromě toho jsem si obnovil zranění stehenního svalu.

Marche-les-Dames

Marche-les-Dames je jednak krásné, starobylé město se starým kamenným mostem, ale také poměrně zajímavé vápencovo-dolomitové ložisko. Na něm se také nachází největší dolomitový lom na světě. Lom je otevřen šesti etážemi, v současné době probíhá otvírka sedmé etáže a plánují se ještě osmá a devátá. Délka porubní fronty je více než dva kilometry, roční těžba činí cca 5 milionů tun a zásoby vystačí ještě na dalších 120 let. Kromě tohoto lomu je zde činný ještě jeden menší dolomitový lom. Ve vápencové části ložiska se nachází také jeden činný lom, ale, co je pro nás zajímavější, spousta starých opuštěných lomů s nádherně zachovalými zbytky dopravních zařízení a pecí (takový lépe zachovalý, ovšem daleko větší Tomáškův lom). Člověk tam prochází lomařskou historií a můžu jen litovat, že většinu toho jsem viděl jenom z autobusu, a tudíž nemůžu poskytnout žádné fotky ani podrobnější popis.










Han-sur-Lesse

Han-sur-Lesse je se svojí délkou 15 km nejdelší jeskyní v Belgii. Je vyvinuta ve třech úrovních a cca 2 km v nejsvrchnější úrovni jsou turisticky přístupné. Jeskyní protéká řeka, jejíž hladina velmi kolísá a rozptyl činí až 25 m. Hladina kulminuje v zimě, kdy je zatopena i turistická část. Vzdálenost ponoru a vývěru je přes dva kilometry, ovšem celá cesta vody podzemím ještě zmapována nebyla. Při posledním pokusu o průzkum zahynuli dva potápěči a tím podobné aktivity na čas ustaly.

Když jsem se před místními jeskyňáři zmínil o tom, že zpřístupněním jeskyně vlastně tuto část úplně zničili, v podstatě se mnou souhlasili, ovšem poukázali na to, že zničením dvou kilometrů mají prostředky na důkladný výzkum a prolongace ve zbývajících částech jeskyně. A jelikož je podle odhadů známo pouze několik procent skutečné délky jeskyně, je opravdu co prolongovat. Bohužel, většina chodeb je zcela zaplněna sedimenty, a tak je nutné kopat, kopat a kopat. Ovšem, a tváře se jim rozjasnily, občas narazí někde u stropu na malou volnou dutinku. S Belgičany si český jeskyňář opravdu hned porozumí.

Prohlídka samotné turistické části trvá něco přes hodinu a nabízí v podstatě tytéž atrakce jako Moravský kras. Od kasy ke vchodu odveze návštěvníky historická tramvaj, jeden ze sálů je přeměněn na koncertní síň a návštěvníky zde čeká reprodukovaná hudba se hrou světel a nechybí ani jízda na lodičkách (na rozdíl od Punkevek probíhá téměř celá plavba v přírodní chodbě s minimálními zásahy člověka). A pokud patříte mezi VIP návštěvníky, budou vás celou cestu doprovázet dva pištci a lahve s pivem a vínem.


- c -