Krzemionky Opatowskie - neolitické doly na pazourek

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Kronika
Vydáno dne 11. 10. 2005 (1300 přečtení)




Odpůrci železnice argumentovali v 1. pol. 19. století století tím, že rychlost větší než 50 km/h je člověku nepřirozená, a tudíž pro lidský organizmus nebezpečná. Postupem času byly sice podobné názory vyvráceny, ale Poláci si zřejmě řekli, že sichr je sichr, a tak 370 km z Ostravy do Ostrowca Swietokrzyskiego ujede vlak za cca 7,5 hodin čistého času.

Jelikož jsem sebou neměl mapu, jsa vyzbrojen toliko informací, že Krzemionky leží asi 7 km severně od Ostrowce, a jelikož ani nádraží v Ostrowci zrovna přehršlí plánků a ukazatelů neoplývalo, rozhodl jsem se orientovat podle sluníčka a šestého smyslu. A skutečně, po necelé hodině se mi z nádraží podařilo dojít do 400 m vzdáleného centra. Tam jsem se zorientoval a celkem snadno pak dosáhl Krzemionků..

Dobývací pole má tvar paraboly dlouhé 5 km a široké od 20 do 220 m. Na této ploše bylo odkryto cca 5 000 jam. Nejjednodušší z těchto jam měly průměr 4,5 m a hloubku 2 m. Nejsložitější sytémy tvořili až 8 m hluboké jámy ze kterých paprskovitě vybíhaly 0,5 až 1,1 m vysoké chodby. Pravěcí horníci dokázali dokonce vyrazit i drobné komory a znali zakládku i umění dřevení..

Předmětem těžby byl samozřejmě pazourek. Sekery z něj vyrobené se našly až 600 km od dolů. Těžba zde probíhala zhruba od roku 3900 př.n.l. až do nástupu doby bronzové v 1600 př.n.l. K těžbě se používalo nářadí z kamene a parohů..

Dnes je v Krzemionkách zbudováno archeologické muzeum. Návštěvník nejprve spatří rekonstrukci ´těžní věže´ a pak sestoupí po schodech do podzemí. Zde byla vyražena chodba spojující několik starých dolů. Jediné, co by se snad dalo prohlídce vytknout, je její poměrně krátká doba. I s úvodním výkladem průvodce netrvá déle než půl hodiny. .


- c -