Tetínští jeskyňáři v MF Dnes

Autor: administrator (1-02@speleo.cz), Téma: Kronika
Vydáno dne 10. 05. 2006 (2492 přečtení)




O Permonově a Marušákově nálezu stříbrného pokladu už většina jistě slyšela. A takhle o něm informovala včerejší MD Dnes.

Jeskyňáři našli poklad

Nález nádoby s 850 stříbrnými mincemi na Berounsku je unikátem středoevropského významu

Tetín - Dva jeskyňáři našli na Berounsku největší středověký stříbrný poklad v České republice. Miroslav Hahn a Miroslav Martínek z Tetína našli pod balvanem nádobu s 850 mincemi ze 13. století.

"Jde o unikát minimálně středoevropského významu, podle stáří musely být mince uloženy do skalní průrvy někdy kolem roku 1240," uvedl numizmatik Jiří Militký pro časopis Týden, který o nálezu informoval jako první.

"Ojedinělost spočívá i v původu osmi set padesáti stříbrných mincí," poznamenal Militký. Žádná z nich totiž nebyla ražena v Čechách. Poklad tvoří 650 feniků z bavorského Řezna, čtyři typy feniků dokonce dosud numizmatická literatura neznala. V nálezu je také 75 míšeňských brakteátů, což je zvláštní typ jednostranných mincí z tenkého stříbrného plechu, či slitek stříbra.

Speleologové poklad objevili letos koncem ledna, vědci však o nálezu informovali až minulý týden. Jak k nálezu došlo?

Mirek Hahn a Mirek Martínek pravidelně v zimě, když napadne sníh, chodí po lesích a hledají místa, kde jsou takzvané mastné fleky. "Tam, kde sníh v prudkém mrazu roztaje, by totiž mohla být jeskyně," vysvětlil Michal Hejna, místopředseda tetínské speleologické skupiny.

Málokteré nálezy lidé ohlásí

"Dech podzemí jsme zaznamenali i pod velkým, asi padesáti kilogramovým kamenem. Balvan jsme po velkém úsilí odvalili s pomocí dubové větve," vyprávěl pro časopis jeden z nálezců pokladu, Miroslav Martínek. Pod balvanem poznali rozpadající se keramickou nádobu naplněnou stříbrnými mincemi včetně hroudy stříbra. "Je dobře, že poklad našel právě Mirek Hahn, který spolupracuje s archeology. Objevil už svatyni na Bacíně, podílel se i na objevu jeskyně Martina," řekl o úspěšném členovi tetínské jeskyňářské skupiny Michal Hejna.

"Nebývá zvykem, že lidé podobné nálezy ohlásí vědcům," poznamenal Daniel Stolz, archeolog Ústavu archeologické památkové péče středních Čech, jenž byl k nálezu přizván. "Ačkoli je porušován zákon, v devětadevadesáti případech ze sta se o podobných nálezech dozvíme, až když se určitý typ mincí objeví ve větším množství na sběratelských burzách, a jeho cena tak začne klesat," vysvětlil Stolz. Numizmatik Militký chce proto na nejnovějším nálezu dokázat, že poctivost se může vyplatit. Pro speleology navrhuje odměnu přibližně od 150 do 200 tisíc korun. "Vědecká cena nálezu je nevyčíslitelná," připomněl archeolog Stolz.

Komu patřil poklad, za který se ve 13. století dal postavit nový kamenný dům, se neví. Možná, že si za tyto peníze chtěl nějaký cizinec postavit měšťanský dům v Berouně nebo v jiném královském městě, která tehdy vznikala. Snad si peníze schoval sám, nebo byl přepaden a oloupen a stříbrné mince si do lesa na Berounsku uschoval lupič.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (střed)

Autor: FRANTIŠEK J. KUBÍK


- c -