Trochu jiná jeskyně

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Volné téma
Vydáno dne 31. 10. 2006 (1669 přečtení)




Snad každý chlap se při pohledu na pěkně tvarovanou jeskynní chodbu trochu zasní. Také bulharský archeolog Nikolaj Ovčarov se při objevu nové jeskyně v tureckých Rodopech zamyslel, cože mu chodba připomíná. A tak ji pojmenoval Chramat utroba - Chrám lůna. To ještě netušil, jak blízko je pravdy.

Jak vyšlo při dalším průzkumu najevo, jedná se o jeskyni ve které vybudovali Thrákové před 2,5 - 3 tis. lety svoji svatyni. Thrákové upravili profil jeskyně do tvaru vaginy a v nejzazší části jeskyně vybudovali oltář symbolizující dělohu. Přestože je okolí jeskyně suché, po jejích stěnách neustále stékala voda, kterou Thrákové považovali za symbol mužského semene. Každý den v pravé poledne do jeskyně svítí slunce a osvětluje část temného tunelu. Vědci se domnívají, že to Thrákové považovali za symbolické spojení slunce a země, pohlavní akt mezi bohyní matkou a synem Slunce. Akt při němž se sluneční paprsek jako obří falus neustále prodlužuje a přibližuje k lůně skály.

Až do nejzazší části jeskyně, dělohy, ovšem svítí slunce pouze na začátku listopadu a poté na přelomu ledna a února. A právě tehdy , na sklonku jara, odehrávaly se zde milostné rituální akty soužící k přivolání jara.

Takže, přátelé, až se zase příště se zalíbením zahledíte na jeskyni, vězte, že podobně smýšleli lidé již před třemi tisíci lety.

Volně dle Sladký J.(2006): Chrám lůna, Koktejl, č. 5, roč. 2006, Praha


- c -