Silurské Pompeje na Kosově

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Volné téma
Vydáno dne 15. 05. 2007 (1953 přečtení)




Pracovníci Velkolomu Čertovy schody a.s. ve spolupráci s Českou geologickou službou odkryli v dubnu roku 2007 v lomu Kosov vrstevní plochu o obsahu více než 100 m2, s velmi bohatým paleontologickým materiálem.


Částečně odkrytá, ještě nevyčištěná vrstevní plocha. V siluru se tato hornina ukládala pod hladinou moře na mírném svahu sopky. Prostředí nebylo příliš vhodné k životu, jelikož byla hladina pokryta hustou vrstvou řas, které nepropouštěly světlo. Hladina byla klidná, jen s minimálním prouděním. Jednou za čas se sopka probudila k životu a celé dno bylo pokryto vrstvou sopečného popela. Ten mořské dno zakonzervoval a uchoval až do dnešních dnů.


Celá vrstva byla obnažena a několikrát umyta hasičskou stříkačkou, kterou poskytl sbor dobrovolných hasičů Tmaň. Plochou větší než 100 m2 se jednalo o naprosto unikátní odkryv.


Celá plocha byla rozdělena sa segmenty o ploše 1 m2 a postupně nafocena. Dále byly proměřeny základní orientace schránek hlavonožců.


RNDr. Kříž demonstruje na základě umístění jednotlivých schránek směry proudění moře. Podle počtu zkamenělin by se mohlo zdát, že bylo moře hojně osídleno. Ve skutečnosti tomu tak nebylo. Část zachovalých schránek patřila hlavonožcům, kteří zde skutečně žili, část byla přinesena velmi mírnými proudy. Jelikož byly tyto proudy skutečně velmi mírné, docházelo zde k velmi pomalé sedimentaci, a proto se schránky hlavonožců ukládaly po dlouhou dobu, aniž by byly zaneseny ostatními sedimenty.


Po důkladné dokumentaci byla vrstva rozebrána ....


... a odvezena.


- c -