Když jde, s prominutím, o hovno

Autor: Cimbál (michal.hejna@lhoist.com), Téma: Volné téma
Vydáno dne 29. 04. 2008 (1583 přečtení)




Českými médii proběhla nedávno zajímavá zpráva o archeologických nálezech v Pailsleyských jeskyních v americkém Oregonu. Světlo světa zde po 14 tis. letech znovu spatřil nejstarší Američan. Tedy, přesněji řečeno, některé jeho pozůstatky.

Až donedávna se všeobecně předpokládalo, že nestarší lidé přišli do Ameriky zhruba před 13 tisíci lety. Těmito prvními obyvateli měly být lidé tzv. kloviské kultury. Výzkumy v Pailsleyských jeskyních v americkém Oregonu ovšem posunuly osídlení Ameriky ještě o tisíc let dozadu.

Co víme o těchto úplně nejstarších Američanech? Popravdě řečeno, vůbec nic. Jediným pozůstatkem po těchto lidech je nález zkamenělého výkalu, tzv. koprolitu. Podle archeologických výzkumů byly Paisleyské jeskyně obydleny po dlouhou dobu. V jámě vyhloubené uprostřed jedné z jeskyní našli vědci kosti velbloudů, divokých koní a ovcí, dále vyčiněné kůže, nítě a košíky a hlavně čtrnáct lidských koprolitů. Ty o těchto lidech mnohé napověděly. Víme, že se živili například i masem psovitých šelem či že to byli příbuzní obyvatel dnešní Sibiře a východní Asie. Ovšem to je tak vše, co o nich víme. Jak vypadali, jak přesně žili či jak přesně se dostali do Ameriky, můžeme zatím jenom hádat.

Kromě těchto informací nám ovšem výzkumy přinesly i jedno podstatné poselství. Není důvodu trápit se, že jediné, co nadcházejícím generacím zanecháme, bude pravděpodobně hovno. I to totiž může jednou změnit historii.


- c -