Poděkování za pomoc při záchranné akci během letního kempu Zúgó 2008

Autor: Jiří Mate (jiri.mate@gmail.com), Téma: 2008
Vydáno dne 17. 12. 2008 (1920 přečtení)
Bádání v jeskyni Zúgó na západním úbočí Plešivecké planiny bylo potápěčskou činností obnoveno v roce 2006. V srpnu 2008 jsme pokračovali v průzkumu a hledání cesty za koncový sifon jeskyně Zúgó. Při této akci jsme nalezli cestu do pokračování sifonu a dalších rozsáhlých suchých prostor.
V úterý 12.8. při posledním z mnoha ponorů, realizovaných našimi potápěči, došlo v důsledku potíží s vodící šňůrou v nulové viditelnosti ke znemožnění návratu potápěčů Jiřího Maté a Aleše Prochásky na výtokovou stranu sifonu.

Byli donuceni vrátit se zpět do nalezených prostor s volnou hladinou, do dómu částečně vyplněného jezerem. Po uplynutí dohodnuté doby návratu jsme podle předem stanoveného plánu zahájili záchrannou akci. Naše výzvy směřovaly ke zkušeným speleopotápěčům a jeskyňářům a zároveň byly aktivovány oficiální složky IZS Slovenské republiky. Všichni, kdo nám pomáhali, zrušili nebo odložili své plány a v nejkratší možné době přijeli za námi a okamžitě se zapojili do záchranných prací. Také všechny vyzvané subjekty IZS dorazily neodkladně na místo a poskytly potřebnou podporu.
Záchranná akce byla 14.8. ukončena úspěšně.

Jménem naší skupiny z celého srdce děkuji všem, kdo nám pomáhali. Děkuji za jejich maximální nasazení a úsilí, které vedlo k úspěšnému výsledku.

Helena Sedláková
vedoucí záchranného týmu

Zde si dovolím uvést jména všech, kdo se na záchranné akci podíleli:

ČSS ZO Pustý Žleb speleopotápěč Ing. Jan Sirotek, Petr Celý, Jan Gajdošík,Vít Kaman, Ing.Tomáš Mokrý, František Musil a Roman Grošek

Speleopotápěči PaedDr.Daniel Hutňan, Ing. Radoslav Husák, Miroslav Manhardt a Martin Honeš

Speleopotápěč Michal Megela a Grigorij Šamin

Speleopotápěč Vlado Konrád

Jaskynná záchranná služba HZS SR kpt.RNDr.Ivan Račko, pprap.Ján Ilanovský, npor.Mgr.Pavol Mitter, kpt.Ing.Roman Švanda, pprap. Jozef Brejčák, nrtm.Michal Pipta, MUDr. Marcel Sedlačko.

HZS SR prap.Eduard Lipták, nrtm.Milan Blaško, kpt.Mgr.Stanislav Šróba

HaZZ Rožňava pod velením npor.Elemíra Kerekese

Polícia SR

Členové Asociácia samaritánov SR

Členové naší pracovní skupiny
Petr Kadlec, MUDr.Helena Sedláková, RNDr. Jaroslav Stankovič, Petr Krčmář, Jiří Staněk, Ondřej Novák, Vlado Kóňa, Ladislav Iždinský, Igor Balciar, Ján Rešetár, Stanislav Scholtz, Petra Nociarová.

Cennými radami nám pomáhali Miloslav Haták, RNDr.Jiří Hovorka a Roman Šebela.