Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 25. 04. 2024   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
  • Hlavní stránka
  • Kontakt
  • Jeskyně v okolí Tetína
  • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
  • Ke stažení
  • Odkazy
  • Rozšírené vyhledávání
  • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

  •   Seznam rubrik
     Členové a funclub
     Další krasové oblasti
     Expedice
     Humor
     Kalen(d)ář akcí
     Kronika
     Lokality Českého krasu
     Organizační Informace
     Pseudokras
     Setkání jeskyňářů v Českém krasu
     Volné téma
     Výstava

      Expedice KRAS

    Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

      Doporučujeme:



    Esej o opilém zedníkovi, aneb jak vápencové kameny z okolí Tetína na hrad Týřov přišly
    Vydáno dne 05. 03. 2007 (1902 přečtení)

    Vápenec se v okolí Tetína, zejména na našem milovaném Damilu, musel začít těžit již poměrně záhy, ve větší míře v 13. století, kdy ve městě Berouně začala výstavba kamenných domů a později i městského opevnění. Doložených fakt z této doby je ale málo. Někdy však může pomoci středověká archeologie kombinovaná s geologií.

    Zatímco Český kras vápenci oplývá, oblast tzv. Přemyslovského loveckého hvozdu, dnes částečně zahrnutého do CHKO Křivoklátsko, je na vápenec chudá. V době výstavby kamenných hradů v této oblasti byly proto vápenec nebo vápno dováženy ze značných vzdáleností. Jedním z nejstarších a ve své době nejvýznamnějších hradů Křivoklátska je hrad Týřov u Skryj, dnes jen zřícenina v téměř nedotčené přírodě Národní přírodní rezervace Týřov. Že jsou ve zdivu Týřova místy zazděné bloky vápence věděla řada lidí již poměrně dávno, první kdo o tom napsal byl J. Zavřel (Archeologické rozhledy LIV-2002). Vápencové kameny ve zdivu Týřova ale považoval za silurské, i když je zřejmé, že se většinou jedná o vápence stáří devonského.

    Proč se vápno pálilo až v místě stavby hradu a ne v místě těžby je záhadou. Při vypálení vápna hmotnost oproti vápenci značně poklesne, tedy obvyklejší je převážet vápno. Stejně záhadné je i to, proč některé z kamenů, transportovaných povozy 30 km přes hory-doly, nakonec skočily ve zdivu, namísto ve vápenickém milíři. Na to máme tzv. "teorii opilého zedníka", který po ránu, se zrakem ještě zakaleným medovinou, nerozezná hromadu vápencových kamenů dovezených na vápno od hromady kamenů z místních hornin a tupě je zazdí. Pro nás je však tento sympatický středověký opilec požehnáním, protože vápencové kameny ve zdivu nám umožňují přímo posoudit, ze kterých částí Českého krasu se bral v době Václava I. v první polovině 13. století vápenec na prioritní státní zakázku, jakou stavba Týřova nepochybně byla.

    Vzorky vápenců z Týřova, označené jen čísly, dostali k neformálnímu posouzení tři přední čeští geologové, znalci oblasti Českého krasu. Každý z nich se pokusil určit jednak stratigrafické zařazení vzorků a odhadnou oblast, ze které mohou pocházet. Shoda mezi nimi byla poměrně vysoká. Většina vápenců na Týřově pochází z devonu z pražského souvrství, ale některé jsou i z lochkovského souvrství a některé ze siluru. Odhadnuté oblasti původu vápenců se pohybovaly hlavně v pruhu od Svatého Jana před údolí Berounky po Tetín a Damil. Jisté však je, že se nejednalo o žádnou soustředěnou těžbu v jednom lomu ale spíše o sběr volných kamenů na povrchu, rozebírání zvětralých skalek, olamování škrapů a podobně. Protože hrad byl podle T. Durdíka dokončen nebo skoro dokončen již v roce 1249, posouvá se doložená hranice těžby vápenců v širším okolí Tetína před toto datum. Vápenec však byl získáván určitě dost chaoticky. To ukazuje jeden blok z Týřova na výrobu vápna zcela nevhodný, tvořený tufitickým silurským vápencem se zkamenělinami, včetně korálu. Závěr celé této trochu bizarní historie je však zřejmý: i opilec po sobě může zanechat nesmazatelnou stopu v dějinách.


    Text Karel Žák, foto Martin Majer



    Na hradě.


    To je on! Ten je od nás! Z Damilu :-)


    Světlá řada vápencových kamenů uprostřed stěny.


    Detail korálů na jednom z vápancových kamenů ve zdivu.



    ( Celý článek! | Autor: administrator | Informační e-mailVytisknout článek )

      Krátké zprávy

    15.02.2012: Přednáška a promítání
    14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

    05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
    se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

    30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
    Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

    07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
    9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

    29.12.2010: Výroční členská schůze
    se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


      Vyhledávání

    Hledej na stránkách:


     
    Stránky provozujeme na: