Je zajímavé, jak zájem o jeskyně sdružuje lidi různých národností na různých místech.
I letos, tak jako v minulých letech, se sešli čeští a němečtí jeskyňáři v rakouských Alpách nad městečkem Lofer. Cílem byla vynáška potravin a materiálu pro zářijovou týdenní akci v propasti Loferer Schacht. Z minulých let je v jeskyni poměrně dost zásob i materiálu a tak to vypadalo na celkem příjemnou vynášku. Jenže hory byly proti. Už balení provázel hustý déšť, stejně tak jako celou předešlou noc. Poté, co jsme vyrazili vzhůru déšť ještě zhoustl a v horní čtvrtině cesty začalo foukat a hustě sněžit. Zbytek dne jsme se tak na chatě Schmidt – Zabierow - Hütte snažili zahřát a usušit.
Protože jsme si tento výjezd do Alp prodloužili o dva dny státních svátků, byl čas pokračovat v průzkumu loni objevené propasťovité jeskyně Kristallcanyon. Jeskyni se podařilo nafotit a nově objevené partie i částečně zmapovat. Nalezením dalšího pokračování se tu otvírá cesta do hlubin Loferer Steinberge.
V závěru akce jsme v údolí odebrali několik vzorků vody z okolních vývěrů, což je pokračování práce započaté letos v květnu. Tehdy jsme se zaměřili jednak na nalezení teoretického vyústění horizontální části jeskyně Loferer Schacht na povrch a na zjištění hydrologických poměrů v odvodňování této části pohoří.
Odchod k jeskyni. Kuba Zelinka Petr Čáslavský a David (?) při odchodu z chaty směrem ke Krystalcanyonu
Krystal Kanyon
Bernd Kahlert - vedoucí pomocné vynáškové výpravy na zářijovou hlavní akci Deutsche Alpen Verin Höhlengruppe

Bernd na sněhovém kuželu v vstupu do Crystalcanyonu, pohled směrem ven od hlavního kotevního bodu.
Další fotografie jsou zde
Text: Jakub Zelinka
Fotografie a komentáře: Jaroslav Šanda