Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 20. 04. 2024   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
  • Hlavní stránka
  • Kontakt
  • Jeskyně v okolí Tetína
  • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
  • Ke stažení
  • Odkazy
  • Rozšírené vyhledávání
  • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

  •   Seznam rubrik
     Členové a funclub
     Další krasové oblasti
     Expedice
     Humor
     Kalen(d)ář akcí
     Kronika
     Lokality Českého krasu
     Organizační Informace
     Pseudokras
     Setkání jeskyňářů v Českém krasu
     Volné téma
     Výstava

      Expedice KRAS

    Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

      Doporučujeme:



    Několik zajímavostí ze světa netopýrů
    Vydáno dne 27. 11. 2007 (2067 přečtení)

    V posledních měsících přinesl Český rozhlas Leonardo několik zajímavých novinek ze života netopýrů. Tak jsme se například dozvěděli o zajímavých chutích březích netopýřic, o jednom leteckém rekordmanovi a vyřešili dávnou filozofickou otázku, jestli byl nejdříve netopýr a až po něm echolokace, či opačně.

    Když zoologové z Leibnitzova institutu pro výzkum zvířecího života v přírodě a zoo odchytávali v ekvádorských pralesích zvířata, zjistili, že zatímco u tzv. solných lizů (místa kde vystupují na povrch minerální vody či jíly) odchytávali převážně březí či kojící samičky netopýrů, zastoupení samečků a ostatních samic bylo minimální. Vědci tak došli k závěru, že tyto samice, živící se pouze plody, nemají dostatek minerálů pro tvorbu a vývoj kostry mláďat, a proto je musí doplňovat pojídáním jílu.

    To samičce malého netopýrova z rodu Nyctalus leisleri toho chybělo mnohem více než jen minerály. Když ji učitel jedné školy v městečku jižně od Madridu objevil, byla silně dehydrovaná a vážila jen 9,5 gramu, což byla zhruba polovina její normální váhy. Podle známky na jejím křídle vyšlo najevo, že samička uletěla ze zoologického muzea v Bonnu, čímž překonala obdivuhodnou cestu dlouhou 1 500 kilometrů. Tím se zařadila do Guinessovy knihy rekordů. Oproti všem předpokladům neumřela a nakonec se zotavila natolik, že mohla být letadlem dopravena zpět do Bonnu.

    Netopýři se v prehistorických dobách pravděpodobně vyvinuli z nelétavých stromových živočichů. Během evoluce se u nich objevila také schopnost orientace v prostoru a lovu pomocí ultrazvuku. Paleontologové si dlouho kladli otázku, co bylo dřív - létání, nebo echolokace? Odpověď nakonec přinesly dvě zkameněliny ze severozápadního Wyomingu. Jednalo se o dva zástupce dosud nejprimitivnějšího známého netopýra, staré 52 miliónů let. Podrobnější zkoumání ukázalo, že tento druh ještě echolokaci nepoužíval. Takže víme, že netopýr byl dříve než echolokace a nyní stojí před paleontology úkol objasnit, jak se tento netopýr orientoval a lovil kořist.

    A na tomto místě bych na poslední zprávu ještě navázal. Tímto dávám útlocitnějším slečnám čas na to, aby na zde ukončily čtení. A my ostatní bychom se mohli podívat na zajímavé výzkumy Lazzara Spallanzaniho. Tento učený abbé pochytal v roce 1793 ve všech možných koutech zvonice katedrály v Pavii netopýry, nacpal je do pytle a odnesl domů. Zajímalo ho totiž, jak se mohou netopýři orientovat ve tmě. Doma tedy natahal po pokoji síť z provazů a voskem zalepil netopýrům oči. K jeho překvapení žádný z netopýrů do sítě nenarazil. Pak ještě zjistil, že netopýři nepotřebují oči ani při lovu. Budiž mu připočteno k dobru, že po skončení pokusů pustil netopýry zpět na svobodu.

    Další učenci na jeho pokusy i metody navázali a k pravdě se přiblížili v momentě, kdy netopýrům zalepili voskem uši. Bohužel udělali opět krok zpět. Výsledek to byl sice zajímavý, ale netopýři přeci nemůžou koukat ušima. A tak se vžila představa, že se orientují neobyčejně vyvinutým hmatem na křídlech. Cesta k pravdě byla ještě dlouhá, ale nakonec úspěšná. A tak přejme paleontologům také mnoho úspěchů.


    - c -



    ( Celý článek! | Autor: Cimbál | Informační e-mailVytisknout článek )

      Krátké zprávy

    15.02.2012: Přednáška a promítání
    14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

    05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
    se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

    30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
    Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

    07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
    9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

    29.12.2010: Výroční členská schůze
    se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


      Vyhledávání

    Hledej na stránkách:


     
    Stránky provozujeme na: