Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 26. 10. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Podzimní Slovinsko
  Vydáno dne 12. 12. 2008 (1289 přečtení)

  část třetí - další historický exkurz: o prvním slovinském filmu a jednom z dobrých důvodů proč nemít rád Italy

  Jedním z kulturních vrcholů letošního Slovinska byla projekce prvního slovinského filmu. Bohužel už si nepamatuju jeho jméno, ale byl natočen někdy krátce po 2.sv. válce a vyprávěl o hrdinném boji slovinských partyzánů proti Italům. Jednou z hlavních dějových linií byl milostný trojúhelník mezi krásnou vesničankou, kladným partyzánem, kterého během filmu zabili, a vyloženým záporákem, který byl neutrální, aby nepřišel o majetek a marně jí nadbíhal. Já jsem byl bohužel asi po hodině vylákán ze sálu jeskyňářkami Renatou a Elenou a musel jít na víno, ale Uzel říkal, že ten záporák je nakonec všechny zachránil a kráska se do něj zamilovala.
  Každopádně film vyvolal debatu o slovinské historii a asi tisíci důvodech, proč nemít rád Italy. Takže se podrobněji podívejme na italskou roli v 1. světové válce. Jak známo, Rakousko-Uhersko, Německo a Itálie tvořili tzv. trojspolkovou dohodu, i když členství Itálie bylo od počátku 20. století spíše formální. Po vypuknutí 1. světové války byla Itálie zprvu neutrální, ale za svoji neutralitu požadovala od Rakouska-Uherska územní kompenzace. To Vídeň striktně odmítla a Itálie začala vyjednávat se stranou Dohody. Tzv. Londýnskou dohodou z 26.4.1915 bylo ujednáno, že Itálie vyhlásí Rakousko-Uhersku a Německu válku a v případě vítězství připadne Itálii Jižní Tyrolsko, Tridentsko, Istrie a většina Dalmácie a získá kontrolu nad Albánií a plnou suverenitu nad souostrovím Dodekamos. Pokud by mělo dojít k roztržení Turecka, měla Itálii připadnout jihozápadní část Malé Asie a v případě dělení německých kolonií i državy v Africe. Na základě této dohody Itálie 3.5.1915 vypověděla trojspolkovou smlouvu, 23.5.1915 vypověděla válku Rakousko-Uhersku a 28.8.1916 i Německu.
  Vypovězení války vedlo také k otevření Sočské fronty. Jak známo, Dohoda nakonec válku vyhrála, ovšem Itálie dostala těžce na frak. Během dvanácti ofenziv nedokázali Italové ani za ceny obrovských ztrát prolomit Rakousko-Uherskou linii. Naopak na Piavě se nechali zatlačit hluboko do vnitrozemí. Bohužel, ve zbytku Evropy už Rakousko-Uhersko tak úspěšné nebylo a muselo vyhlásit kapitulaci. Tím se stala vítěznou velmocí i Itálie. Jak se ovšem ukázalo, splnění italských nároků bylo nereálné a italské zisky byly nepoměrně menší. Frustrace z války a posléze z nenaplněných slibů byla i jedním z důvodů úspěšné cesty Benita Mussoliniho k moci.
  Neznamená to ale, že by Itálie žádné územní zisky neměla. Jedním z nich byla i podstatná část Slovinska. O tyto državy přišla Itálie po druhé světové válce, kterou opět prohrála. Na zásah Američanů však Itálii i nadále zůstala velká část pobřeží Jaderského moře i s historicky slovinskými městy Gorizia a Terst. Není tedy divu, že Slovinci nemají Italy příliš v lásce a mimo jiné o nich tvrdí, že jsou jako řízek - čím víc do nich tlučeš, tím jsou větší.
  A pro ilustraci přdáváme obrázek Gorizie v mlze a Terstu v mlze.
  - c -  ( Celý článek! | Autor: Cimbál | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: