Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 28. 01. 2023   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Pravěké novinky
  Vydáno dne 16. 01. 2009 (1385 přečtení)

  O lenosti pravěkých žen a nejstarších nálezech kamenných nástrojů v jeskyni.

  Český rozhlas Leonardo přinesl v posledních týdnech několik zajímavých paleontologických a archeologických objevů. Pro nás asi není až tak podstatné, že primitivní pravěcí pavouci měli ocásek, či že paleontologové objevili obojživelníka, který při polykání otvíral místo spodní čelisti čelist horní, i s celou obličejovou částí a mozkovnou (Copak, principielně to chápu, ale pak přeci nemohl vidět, co jí. To se nedivím, že vyhynul - jak děla má žena).

  Zajímavějším už je výzkum vědců z Harvardské medicíny. Všeobecně se soudí, že moderní lidé opustili před 60 tisíci let Africký kontinent a postupně se rozšířili i na ostatní kontinenty. Věci z Harvardu ovšem srovnáváním variace v ženském pohlavním chromozomu X a v tělních chromozomech zjistili, že migrace byla především mužskou záležitostí. Výsledky studie přinesly důkazy o tom, že mezi emigranty bylo výrazně více mužů než žen. Jedním z vysvětlení by mohlo být, že se jednalo o typické lovce a sběrače, v jejichž komunitách ženy migrovaly pouze na krátké vzdálenosti, zatímco muži se vydávali i na delší cesty (rozuměj - ženy byly prostě líné).
  Na základě mých sociologických výzkumů, které provádím již několik let na reprezentativním vzorku v tetínské hospodě, bych začátek exodu viděl asi takhle:
  Udatní bojovníci sedí kolem ohně a vyprávějí si hrdinské eposy o svých činech a jiné veselé historky z lovu. K ohni se přiřítí pražena: "No, to jsem si mohla, že tě najdu tady. Kde jinde by taky panáček mohl být. A lovit bude kdo? Děti doma řvou hlady, ale páníček je v klidu. A kdy hodláš opravit tu díru ve střeše, aby nám neteklo do chýše. Viděl jsi, jakou chýši teď postavil soused? Jenže pán je lovec, že? Na nějakou řemeslnou práci nemá čas, že?"
  Pramuž: "Hele, chlapi, co byste řekli menšímu exodu. Evropa, Asie a tak. Vezmem sebou jen pár bab, se kterýma je sranda ..."

  Další africká událost je starší ještě o dva milióny let. Jeskyně Wondewerk v Jižní Africe rozhodně nepatří mezi nejdelší. Tuto pouze 130 m dlouhou jeskyni objevili někdy ve 40. letech 20. století místní farmáři a od té doby v ní i probíhají vykopávky. Archeologové z Torontské univerzity nyní objevili poblíž vchodu ve vrstvě staré asi dva milióny let několik drobných kamenných nástrojů. Podle geologické situace vědci zamítli možnost, že by sem byly nástroje nějakých způsobem spláchnuty zvenčí. Vzhledem k tomu, že tedy byly nástroje in situ, dá se předpokládat, že už před dvěma milióny let lidé navštěvovali jeskyně.
  Sice tedy víme kdy, ovšem není úplně jasné kdo. V té době totiž žilo v Africe několik druhů homonidů. Ovšem s největší pravděpodobností byl praotcem všech jeskyňářů Homo habilis.


  - c -  ( Celý článek! | Autor: Cimbál | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: