Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 26. 10. 2020   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Slovinsko 2009
  Vydáno dne 29. 04. 2009 (1811 přečtení)

  část 2., o trvalém odkazu českých vojáků a dokumentaci v intravilánu obce

  Jsou místa na Krasu, a není jich málo, kde i člověk jindy distingovaný a mravů vybraných, prodíravší se nekonečnou neprostupnou masou ostružiní, procedí mezi zuby několik velmi ostrých slov. O to překvapivější pak je zjištění, že ostružina je rostlina na Krasu nepůvodní a dlouhou dobu úplně neznámá. Můžeme-li věřit Generálovu dědečkovi (a nevidím důvod, proč ne), objevily se ostružiny na Krasu až za 1. světové války, kdy je dostávali čeští a maďarští vojáci z domova v bedničkách a stejným způsobem jako dnes ptáčci je pak roznášeli po krajině.


  Dobová ilustrační fotografie, znázorňující způsob šíření ostružiníku po Krasu.

  To hledání jeskyní a kaveren po vesnicích je o něco příjemnější. Registrování takových objektů probíhá tak, že se nám nabídne nějaký průvodce, který nás pak vodí po vesnici ("Nazdar, prý máš na zahradě nějakou propast." "Jo, támhle v rohu, mám do ní zavedenou dešťovou kanalizaci, budete pít víno nebo slivovici?". Nakonec průvodce prohlásí, že má doma taky pěkné podzemí, a skončíte u něj ve sklípku.

  Jinak ovšem není pátrání ve vesnici moc úspěšné. Když už tam nějaká propast či kaverna byla, obvykle už je zavalená či zasypaná. Tak v Kostanjevici se nachází pouze malá, 3,5 m hluboká propástka sloužící jako vyústění (naštěstí) dešťové kanalizace a jedna 135 m hluboká propast v křoví u cesty přikrytá betonovým poklopem (scéna vypadá asi tak, že tři Češi a tři Slovinci stojí na cestě a moudře pokyvují hlavou, jeden Slovinec neúspěšně bloumá křovím s krumpáčem a z protilehlého domku z balkonu pokřikuje postarší manželský pár: "Musíš víc doleva." "Prosimtě, doleva, to tam bude ještě zítra. Musíš doprava.")


  Pokud byly v intravilánu nějaké vojenské kaverny, jsou zpravidla již zasypány a nikdo si nepamatuje, kde byly. Tato kaverna je v rámci Vojščice výjimkou. Za války v roce 1991 ji místní opět vykopali a vybudovali v ní provizorní kryt pro případ bombardování blízké Gorice.


  Nevyčerpatelné je spektrum využití pozůstatků po 1. sv. válce. Na fotografii vidíme starou helmu na ořešáku, sloužící coby zábrana proti veverkám. Majitel ořešáku již nežije, strom mírně zesílil a veverky mají orgie.


  Stará cisterna na vodu. V době před 1. světovou válkou bylo jediným způsobem obstarávání vody zachycování deště do podobných cisteren. Co stačilo pár desítkám vesničanů, nemohlo postačit mnohatisícové armádě, a tak jednou z mála pozitivních věcí, které oblasti válka přinesla, byl vodovod. Na snímku stará cisterna na okraji Vojščice.


  - c -  ( Celý článek! | Autor: Cimbál | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: