Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 28. 01. 2023   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Dvakrát ze světa
  Vydáno dne 13. 08. 2010 (1169 přečtení)

  na téma Ukrajinský horník - vzor každého kopáče na čelbě a Krvežízniví netopýři

  dne 10.8. přinesl server iDnes zprávu o překonání letitého rekordu Alexeje Stachana Jak vystřižené z Pravdy: Ukrajinský horník překonal rekord Stachanova Horník z Donbasu údajně za směnu vytěžil o 68 tun uhlí více než legendární úderník Alexej Stachanov. Vysloužil si ocenění radnice rodného Dzeržinsku i uznání médií.
  Rubač ukrajinské šachty Novodzeržinskaja v ukrajinském Donbasu překonal rekord legendárního úderníka a hvězdy bolševické propagandy Alexeje Stachanova, když v pondělí svou ruční sbíječkou za směnu vytěžil 170 tun uhlí. Stachanovův rekord z 31. srpna 1935 byl překonán o 68 tun.
  Jméno nového hrdiny práce je podle ukrajinské agentury Unian Serhij Šemčuk. Rekordman je již nositelem titulu "zasloužilý horník Ukrajiny" a držitelem několika ocenění radnice rodného města Dzeržinsk. K výkonu mu blahopřál dokonce i doněcký metropolita pravoslavné církve Ilarion.
  Směnnou normu pilný horník překročil o víc než 220 procent. Šemčukův výkon s uznáním komentovali nejen jeho kamarádi z brigády, ale i státní agentura ITAR-TASS ze sousedního Ruska: "Náš současník pokračuje v tradicích zakladatele hnutí za zvýšení produktivity práce," informoval doněcký zpravodaj ruské agentury.
  Hrdina SSSR Stachanov byl ve 30. letech za éry diktátora Stalina vzorem dělníka nového typu, který i za cenu sebeobětování přináší komunistické straně nejvyšší dar ve formě nadlidského pracovního úsilí. Stachanovci či úderníci se stali páteří komunistické pracovní propagandy v SSSR a po válce i v satelitních socialistických zemích. Sám Stachanov už v 30. letech vyměnil sbíječku za psací stroj a dotáhl to až na šéfa socialistického soutěžení v celém sovětském uhelném průmyslu. Jeho tvář se v roce 1935 objevila na titulní stránce amerického týdeníku Time, od roku 1978 nese Stachanovovo jméno někdejší ukrajinské městečko Kadijevka.
  Větší část důchodu strávil Stachanov v psychiatrické léčebně.

  K upřímným blahopřáním se připojuje i naše ZO a přidává závazek plnění pracovních akcí na 120%.

  Server Ihned pak 13.8. přináší článek o novém netopýřím trendu v Amazonii:
  V Amazonii útočí na lidi upíří netopýři, napadli již stovky lidí Peru se již řadu měsíců potýká s útoky vzteklinou nakažených netopýrů. Naposledy napadli na více než 500 domorodců.
  Netopýři v Amazonii ztrácejí kácením lesů své přirozené prostředí, do jídelníčku tak zařadili novou položku - lidskou krev. Na severovýchodě Peru hejno netopýrů nakažené vzteklinou naposledy zaútočilo na více než 500 domorodců. Podle BBC propukla mezi indiány nákaza, dosud zemřely čtyři děti.
  Peruánské ministerstvo zdravotnictví vyslalo do postižené oblasti lékařský tým s vakcínami na léčbu těch, kteří se nakazili vzteklinou. Netopýři sající krev obývají zejména amazonské oblasti, ale vyskytují se i v peruánských Andách. Jejich potravu tvoří hmyz a krev, kterou sají na živých zvířatech ve svém pralesním prostředí.
  Někteří odborníci tvrdí, že spíše než kácení lesů za útoky stojí neobvykle nízké teploty, které v posledních letech v peruánské Amazonii panují.
  Virus vztekliny se přenáší na člověka od nakaženého zvířete slinami, v praxi tedy nejčastěji pokousáním nebo přímým kontaktem. Bez včasného podání očkovací látky je vzteklina ve 100 procentech případů smrtelným onemocněním.

  Ornitologická sekce ČSS k tomuto článku vydala komuniké, ve kterém se píše, že by se členi ČSS neměli nechávat ukolébat zdánlivou neškodností českých netopýrů a doporučuje raději se snažit moc je nenasrat.

  - c -


  ( Celý článek! | Autor: Cimbál | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: