Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 28. 01. 2023   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Tajemné megality na Cimburku
  Vydáno dne 12. 11. 2010 (1599 přečtení)

  Nálezová zpráva

  Hrad Cimburk poblíž Mětečka Trnávky oplývá zbytky až 2,7 m mocných obvodových zdí a malého, ale pěkně zachovalého sklepení. Krom toho nalézá se zde ještě jeden fenomén, o kterém se ovšem v žádném "odborném" tisku nedočtete. Autoři tzv. literatury faktu tento fenomén záměrně opomíjení, neb by museli uznati, že je jim jeho význam nepochopitelným, či (v pro ně horším případě) po pravddě uznat, že se jedná o pravěkou svatyni či konzervatoř. A to by nikdy zádný "seriozní" badatel přeci napsat nemohl.

  "Tý jo," zvolal překvapeně Uzel, když shlédl se zdi hradu, "to vypadá jako nějaký prastarý hřbitov."

  Na jeho obranu uveďme, že v tomto úhlu pohledu mohlo se to tak jeviti, ovšem už za krátkou dobu a pod jiným úhlem, uviděli jsme dokonale výrovnané řady kamenů. Bez další znalosti energeticky podobně silných míst a porovnávání astrálních map nelze činiti žádné definitivní závěry, a proto se zde omezím pouze na jednoduše ověřitelná fakta. Nechť případně poslouží jako podklad k dalšímu zkoumání.

  1. Pozice kamenů: Kameny se nacházejí v 7 řadách, vždy po 21 kusech (tzn. trojnásobek počtu řad!!!). Řady jsou dokonale rovnoběžné a rozestupy kamenů konstantní. Řady mají směr severozápad-jihovýchod. Stojíce in situ pomyslným protažením řad zjistíme toliko, že jihovýchodním směrem protínají kravín v Bezděčí u Trnávky. To ovšem o ničem moc nevypovídá a je nutné další zkoumání nad mapami.

  2. Geologický popis kamenů: Zatímco hrad samotný je postaven z hornin běžně se vyskytujících v okolí, kameny jsou vytesány ze slepence s výraznou převahou tmelu, takže by ho geologické problematiky neznalý jedinec mohl považovat za beton. Odkud byl na místo dopraveny a hlavně proč stavitelé použili tuto horninu na úkor hornin lokálních, asi nikdy nezjistíme.

  3. Kosmická energie: K základní charakteristice megalitických staveb, ale v podstatě i všech významných energetických center, patří intenzita kosmické energie, jíž místo samotné vyzařuje. K jeho měření jsem zde použil extrasenzitivní virguly z černobílu, lidově též zvaného sladké dřevo či také kozí mls. Samovolný odklon virgule od pomyslné svislice činil 36 st., čímž při přepočtu dle Strauss-grubnerových tabulek dostáváme hodnotu kosmické energie 4,75, což je hodnota srovnatelná s Husovou kazatelnou či sv. Hostýnem. Není divu, že na tomto místě o několik staletí později neznámí stavitel vystavil hrad Cimburk.

  Závěr: Tajemné megality na Cimburku jsou neprávem opomíjeny nejen v "odborné!, ale i záhadologické literatuře. Tento článek je snad první vlaštovkou v konečném důsledku vedoucí k jejich rehabilitaci.


  Toť ony, tajemné megalitické řady.


  Základním předpokladem pro pochopení tajemných míst je znalost jejich kosmické energie.


  Podzemní sklepy na Cimburku. Na snímku bohužel chybí měřítko, neb se nikdo neodvážil k tomuto tajuplnému podzemí byť jen přiblížit.

  - c -

  foto:Uzel

  ( Celý článek! | Autor: Cimbál | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: