Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 24. 04. 2024   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
  • Hlavní stránka
  • Kontakt
  • Jeskyně v okolí Tetína
  • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
  • Ke stažení
  • Odkazy
  • Rozšírené vyhledávání
  • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

  •   Seznam rubrik
     Členové a funclub
     Další krasové oblasti
     Expedice
     Humor
     Kalen(d)ář akcí
     Kronika
     Lokality Českého krasu
     Organizační Informace
     Pseudokras
     Setkání jeskyňářů v Českém krasu
     Volné téma
     Výstava

      Expedice KRAS

    Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

      Doporučujeme:



    Tři fotoakce pro knihu Jeskyně České republiky
    Vydáno dne 07. 09. 2008 (2690 přečtení)

    Již zhruba od roku 2002 se připravuje vydání reprezentativní knihy Jeskyně České republiky, která by měla vyjít jako jeden z dílů ediční řady Chráněná území ČR.

    Celá tato řada je ojedinělým edičním počinem, který podrobně mapuje veškerou chráněnou přírodu celé České republiky. Zatím vyšlo 13 dílů, první Ústecko v roce 1999 a zatím poslední Brněnsko formálně koncem roku 2007, na pultech knihkupectví se ale objevilo až v letošním roce. Jednotlivé díly mají mezi 304 (díl Praha) a 904 (díl Střední Čechy) stranami a čtení těch silnějších, pokud jimi chcete listovat třeba v křesle nebo v leže, představuje slušnou porci fyzické námahy. Dosud vyšlých 13 dílů vytváří v knihovně impozantní blok s délkou kolem půl metru a shrnuje živou a neživou přírodu jednotlivých krajů. O jeskyních se v nich mluví jen stručně.

    Celá tato výjimečná řada publikací je tištěna velmi kvalitně na křídě s výborným grafickým zpracováním a vytknout jí lze snad jen několik jednotlivostí. Například to, že dohledání autorů jednotlivých kapitol nebo fotografií je docela složité, protože to představuje prohledávání objemného seznamu autorů na konci dílu. Další drobnou nectnostní je to, že ne všude byla citována relevantní současná odborná literatura z jednotlivých oblastí přírodních věd.

    Díl Jeskyně České republiky by měl být v této řadě poslední a jeho zařazení vyplývá z toho, že podle Zákona o ochraně přírody a krajiny jsou všechny jeskyně vzniklé přírodními procesy chráněny, a to bez ohledu na to, zda se nacházejí v nějaké rezervaci nebo ne. Texty pro knihu vznikly prvotně kolem roku 2003 a od té doby proběhla vícekrát jejich aktualizace, naposledy letos počátkem léta. Kapitola o Českém krasu by v knize mohla mít možná až něco kolem 100 tiskových stran, díl o jeskyních se v rámci ediční řady bude řadit k těm tlustějším.

    Součástí celé řady jsou kvalitní fotografie. První fotoakce pro tuto knihu proběhla již v roce 2003, kdy Petr Zajíček (moravský) nafotil v Českém krasu něco kolem 30 fotografií z povrchu i podzemí. Objekty na focení vybral Karel Žák a figurantem na fotkách byl většinou Kuba Zelinka. Některé z těchto fotografií zdobí chodbu Tetínského muzea a využity byly i při výstavě Za tajemstvím tetínského podzemí v roce 2005. Celá záležitost potom na několik let v podstatě usnula, což bylo dáno tím, že vycházely jiné díly řady, a vliv mělo jistě i oddělení Správy jeskyní od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která je vydavatelem řady.

    Letos v srpnu proběhl prvotní výběr fotografií z materiálu, který z Českého krasu nabídlo něco kolem 10 fotografů. Ukázalo se, že zatímco někde je fotografií na výběr velké množství, z řady dalších jeskyní nebylo vůbec nic. V rychlém sledu jsme proto udělali tři fotoakce zaměřené na 19. krasovou skupinu (Bacín, Telín, Šamor, Mramor), Krápníkovou jeskyni v Šanově koutě (20. krasová skupina) a Novou jeskyni na Damilu (12. krasová skupina). Jak Martin říkal, udělal spoustu obrázků a snad i nějaké fotografie. Malou ochutnávku vidíte níže. Teď jen nezbývá než doufat, že se hlavním editorům Jaroslavu Hromasovi a Daně Bílkové podaří celé dílo dotáhnout do úspěšného konce, příslušné instituce dají potřebné peníze a kniha spatří světlo světa.

    Text Karel Žák, Foto Martin Majer, svítit pomáhal Milan Korba alias Surikata CM.






    Související články:
    Nová jeskyně (02.01.2007)
    12-003 Nová jeskyně na Damilu (19.11.2003)

    ( Celý článek! | Autor: MartinM | Informační e-mailVytisknout článek )

      Krátké zprávy

    15.02.2012: Přednáška a promítání
    14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

    05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
    se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

    30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
    Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

    07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
    9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

    29.12.2010: Výroční členská schůze
    se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


      Vyhledávání

    Hledej na stránkách:


     
    Stránky provozujeme na: