Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 22. 06. 2024   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Na skok v severočeské mlze
  Vydáno dne 23. 11. 2009 (3046 přečtení)

  Třetihorní znělcový kopec a národní přírodní rezervace Bořen u Bíliny jsou kromě nejskalnatějšího vrcholu Českého středohoří také místem, kde se nachází pár pseudokrasových jevů a jedna maličko větší puklinová jeskyně.

  Jeskyně je tak úzká, že v ní asi ještě nikdo nefotil. Protože se začíná uvažovat o přípravě malé monografické publikace o Bořeni, ve které by podzemí nemělo chybět, pokusili jsme se Martinem během jeho horolezeckého výcviku (zatím jen v terénu do stupně obtížnosti CH+) deficit jeskynních fotek napravit.

  Po dlouhém vybírání termínu se nám konečně podařilo najít den s bezkonkurenčně nejhorším počasím na focení za celý letošní podzim. Bořeň a samozřejmě tedy i vchod jeskyně po celý den tonuly v husté mlze, takže kromě snězení svačiny se toho venku moc dělat nedalo. Mlha se částečně nasávala i do jeskyně....

  Jeskyně se jmenuje Bilanina (nebo též Michlova), je známa od 19. století a nachází se v jižních srázech Bořeně. Údaje o její délce v literatuře kolísají podle toho, jak byl autor popisu štíhlý a jak daleko se dokázal v puklině prodrat. Puklina má sice výšku kolem 10 metru, ale šířku jen mezi 20 a 40 cm, takže focení v ní je skutečná lahůdka. Nejvyšší údaj délky, který lze nalézt v literatuře je 22 m.

  V literatuře lze nalézt nějaké nesmysly o jejím vzniku (jako třeba že vznikla pohybem bloků na svazích Bořeně). Její vznik ve skutečnosti souvisí s poměrně nápadným zlomovým pásmem směru SV-JZ (souběžným s průběhem tzv. oháreckého riftu), které protíná okraj Bořeně. Během pohybů na zlomu se znělec kolem něj rozdrtil na malé kousky, které se potom ve strmém svahu za účasti mrazu a vody stékající do pukliny vysypaly ven a tím vytvořily dutinu. Oba bloky tvořící stěny jeskyně jsou ale pevně na svém místě a ten spodní nikam po svahu necestuje.

  Pokud by jste si chtěli přečíst něco více o Bořeni, tak jedním z možných zdrojů je web Bílinské přírodovědné společnosti (http://priroda.sdas.cz/index.htm). O samotné jeskyni se více píše třeba také tady:


  Holec M., Pokorný R. (2009): Výsledky průzkumu fauny pavouků a teplotních měření v jeskyních na vrchu Bořeň u Bíliny. – Studia Oecologica, I/2009: 50–57. FŽP UJEP Ústí nad Labem.

  Logaj B. (1965): K současnému stavu státní přírodní rezervace Bořeň. – Mostecko – Litvínovsko, Regionální studie, 3: 25–37. Most.

  Král V. (1950): Další nekrasová jeskyně v Českém středohoří. – Sborník Československé společnosti zeměpisné, 55 (1–2): 224–229. Praha.

  Theimer K. (1896): Die Michaelshöhle am Borschen. – Erzgebirges Zeitung, 17: 8–10. Teplitz

  sine (1892): Bilin (Borschenhöhle). – Aus Deutschen Bergen, 7: 77. Aussig.

  foto-přílohy:


  Mlha , že by se dala krájet.  V zakončení soutěsky se nachází vchod do jeskyně.


  V jeskyni - pohled ke stropu.  Pohled dále do zužující se jeskyně.

  Text: K. Žák, foto: M. Majer

  ( Celý článek! | Autor: MartinM | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: