Logo 1-02

Stránky základní organizace České speleologické společnosti 1-02 Tetín; e-mail: tetin@speleo.cz

Datum: 19. 04. 2024   | Hlavní stránka | Seznam rubrik | Ke stažení | Odkazy |    

  Hlavní menu
 • Hlavní stránka
 • Kontakt
 • Jeskyně v okolí Tetína
 • Zatajemstvím tetínského podzemí - PDF 5.8 MB
 • Ke stažení
 • Odkazy
 • Rozšírené vyhledávání
 • Chcete s námi jeskyňařit? Napište.

 •   Seznam rubrik
   Členové a funclub
   Další krasové oblasti
   Expedice
   Humor
   Kalen(d)ář akcí
   Kronika
   Lokality Českého krasu
   Organizační Informace
   Pseudokras
   Setkání jeskyňářů v Českém krasu
   Volné téma
   Výstava

    Expedice KRAS

  Již deset let se podílíme na vyzkumu ve Slovinsku. Navštivte stránky věnované průzkumu v oblasti Krasu.

    Doporučujeme:  Pane kolego !
  Vydáno dne 21. 09. 2012 (3548 přečtení)

  Dnes, 20.9., na mne sáhla smrt. Její studené prsty na mne sáhly z obrazovky počítače při čtení mailu od Karla Žáka. Zemřel Tomáš Durdík, představitel české hradopravby, jak ho otitulovali jeho kolegové.

  Dostal kdysi fotografickou knihu, jež se jmenovala "Zahradní fortifikace", což byly fotografie hradů ze zahrádek občanů i záhonů železničních stanicích. U každého bylo napsáno, co stavitel z hlediska opevňování udělal špatně a naopak.
  Začátkem osmdesátých let jsme se setkávali my jeskyňáři s archeology na takzvaných "Dokopných". Setkání v hospodách při promítání výsledků našich bádání bylo unikátní. Setkávali se zde mladí archeologové, předváděli výsledky svých bádání. A zde jsem poprvé slyšel Tomasovo "Pane kolego". Mladý student archeologie při své přednášce popustil drobet svoji představivost a pustil se do těžko ověřitelných teorií. Po jeho přednášce pak zaznělo ono oslovení. Od té doby vím, že toto oslovení podle situace může znamenat leccos. Od polohy "Ty vole" až po výraz úcty k výkonu kolegy.
  Podruhé jsem Tomasovo "Pane kolego" zaslechl na záchranném výzkumu na hradě Křivoklát někdy v devadesátém roce na podzim. Revoluční doba přivolala vlnu špíny z článků, obviňujících váženého doktora Durdíka z ničeho menšího, než byla krádež svatováclavského pokladu na hradě Křivoklát. Proutkař nalezl dutinu, tak ji začal Tomas kopat. A hele, poklad nikde. Vlastně ano. Krátká štolka, odvádějící od ranného Křivoklátu sračky z příkopu dále na svah -asi aby to útočníkům klouzalo. V zásypu většinou úlomky keramiky, když tu zazněl výkřik Pepy Němce:"Našel jsem minci! Je z roku 400 př. n.l. ! " Na to zareagoval Tomas: "Jak jste to poznal, pane kolego?". Pepa opáčil, že na minci je zcela jasně vyraženo: 400 př.n.l. Fór... Ale ten, co váženého vědce napadl, ten se asi neomluvil.
  Při přípravě publikace "Tetín historický a speleologický" jsem pana doktora požádal o článek o tetínském hradu. Vyhověl mi, a v dalších letech na Tetín přijel na přednášku o tetínské zřícenině. Přišlo tenkrát skoro 200 lidí. A já ho vidím stát, rozježeného jak starozákonního kazatele, na zřícenině věže, pod ním dav věřících, pardon posluchačů...
  Už nikdy nepřijede...
  Teď už bude bádat ve věčných lovištích. Jsou pro něj plná zřícenin hradů, má to sice výhodu, že může dát řeč s těma, co to stavěli. A vím, jak je bude oslovovat: "Pane kolego..."


  ( Celý článek! | Autor: L. Pecka | Informační e-mailVytisknout článek )

    Krátké zprávy

  15.02.2012: Přednáška a promítání
  14. dubna 2012 se v Srbsku v Českém krasu uskuteční přednáška o Petzoldových jeskyních. Více zde.

  05.05.2011: 10. ročník lezecké soutěže CHLUMOCHOD 2011
  se uskuteční 7. 5. 2010 v lomu na Chlumu v České krasu. Další informace jsou na stránkách: http://speleo.kuk.cz

  30.03.2011: Úklid Tetínské rokle
  Jeskyňáři Tetín zvou milovníky přírody a občany Tetína na úklid Tetínské rokle. Sraz 16.4. v 10 hod u čističky. Po práci se uskuteční pro účastníky terénní exkurse po krasových jevech. Přilba, světlo, pevné boty podmínkou.

  07.03.2011: Jeskyňářský bál 2011
  9.4.2011 od 20:00 v kulturním domě na Tetíně se uskuteční tradiční Jeskyňářský bál. Tentokrát bude hrát kapela Adostband. Všechny co nejsrdečněji zveme. Pozvánka v PDF je zde.

  29.12.2010: Výroční členská schůze
  se koná 5. 2. 2011 od 17:00 v salónku kulturného domu na Tetíně. Na stejný den se chystá pracovní akce v Propástkách. Informace o akci u Smrťáka.


    Vyhledávání

  Hledej na stránkách:


   
  Stránky provozujeme na: