V poslední době se z řad některých lidí z oblasti příznivců podzemních prostor šíří zvěsti, že pod Tetínem do Berounky nic nevyvěrá. Předhazovány jsou mi teorie o zasakování říční vody do podzemí a jejím zpětném vyvěrání v dobách sucha ap.
Zatím se mi daří všechny obdobné úvahy postavené na chatrných znalostech přírodních věd docela dobře vyvracet. Nejzávažnější argument, sice ve stylu já tam nic nenašel tak tam nic neni, se objevil na posledním setkání. Vhodný průběh letošní zimy mi umožnil po dvou letech termometrické abstinence se na Berounku v oblasti vývěrů podívat termokamerou. I přes pokročilý zámrz břehů je výsledek uspokojující.
Pole teplot snímané v IR části spektra (07.01.2009)
RGB fotografie oblasti měření ze dne 19.01.2009
Na snímku teplotních polí se nám při pravém břehu táhne docela hezký, žlutě zbarvený proužek teplejší vody. Rozdíl teplot vody v řece (-0,3 oC) a vývěrů, tam kde se mi dne 19.01.2009 podařilo prorazit led byl do 1,6 oC. Je asi dost dobře možné, že budu opět nějakým člověkem nařčen ze zkreslování výsledků měření případně, že jsem si ten žlutý proužek dokreslil. Proto jako bonus předkládám měření teplot realizované v profilech řeky v letech 2003 ÷ 2004. Jedná se o jiným způsobem vyhodnocené měření publikované již ve speleu č. (tuším že 39). Jako pozaďové hodnoty byly zvoleny teploty řeky v oblasti nad vývěry. Protože se tam nachází mělčina, je teplota vody v řece vlivem rychlejšího proudění poměrně dobře homogenizována.
Na obrázcích je zřetelně vidět teplotní účinek ze břehu vyvěrající podzemní vody. I přes významně nepříznivé podmínky z ledna 2004 (vysoký průtok, nevhodně zvolený profil) je také na posledním měření popisovaný vliv vývěrů pozorovatelný. Pro některé lidi budou i tato měření nedostatečná (přece oni to tam neviděli, tak to tam nemůže být). V současné době jsme se v Tetínských propástkách dotkli hladiny podzemní vody. Chutná jako ta z obecního vodovodu, takže se nejedná o průsak potoka vyvěrající z místní čističky odpadních vod. V rámci dalších prací je plánován i barvící pokus ve směru Tetínské propástky – vývěr. Tím se plně prokáže či vyvrátí existence vývěrů podzemních vod pod Tetínem.