Jak jsme reprezentovali na Petrbokově memoriálu

Na Petrbokově memoriálu opět zanechali tetínští jeskyňáři výraznou stopu a nic na tom nemění fakt, že se vlastně zúčastnil jediný řádný člen a ten ještě jel reprezentoval družstvo Plániv.

Jak to tedy probíhalo? Na start se tradičně postavilo družstvo Staré škeble v osvědčeném složení Lucka, Irena, Hanka a Jirka, s drobnou kosmetickou změnou, kdy Jindřiška postavila na start svou dceru Alici a sama jela s vnoučaty jako doprovodné vozidlo. Družstvo Plániv pak adoptovalo plonkového Cimbála. Pro toho začal memoriál nešťastně. Po slibném začátku mu už po třiceti metrech upadlo přední kolo a potupně tlačil na vlak. Nebyl to poslední smolný moment. Memoriál nedokončila ani Lucka, které se u Srbska přetrhl řetěz.

Naše největší želízko však nezklamalo. Alice vyhrála kategorii žen i matek a napodobila tak Jindřišku. Blahopřejeme.

Většina týmu Staré škeble se soustředí před startem (foto Cimbál) a Alice přebírá cenu za vítězství v kategorii žen a matek (foto Jindřiška).

Květnový sumář

Po monotónně kopacím dubnu jsme v květnu:

Opět pracovali na našich lokalitách, a to celkem pětkrát

Třikrát vyrazili do nedalekého nekrasu

Třikrát dokumentovali naše lokality

Třikrát pomáhali archeologům při výzkumu

Dvakrát zvelebovali základnu

Dvakrát houbařili v jeskyni

Úspěšně reprezentovali na Petrbokově memoriálu

Prostřednictvím jednoho člena jeskyňařili na Novém Zélandu

Takhle jsme v květnu upravovali základu (fota Uzel)

Březnový sumář

Letos rozhodně neplatilo – březen, za kamna vlezem. Naopak, zvládli jsme:

Zorganizovat seminář Český neKras a workshop 9D mapování

Jednu pracovní akci na našich lokalitách

Uzavřít jednu jeskyni

Věnovat dvě akce dokumentaci našich lokalit

Uspořádat pro členy jednu povrchovou exkurzi

Vyjet do blízkého nekrasu

Zajeskyňařit si ve Slovinsku (viz. samostatný článek)

Takhle se instaluje uzávěr jeskyně v podání tetínských jeskyňářů – prostě koncert (foto T. Dvořák)

Jarní Slovinsko 2026

Jarní expedice do slovinského Krasu se uskutečnila ve dnech 21. 3. – 29. 3. a zúčastnili se jí Martin Vítek z Vratíkova, Ivan Kotrč, Roman Živor, Kawi a Smrťák, které ve středu doplnili ještě Cimbál, Bóža a Přebral s Myšákem.

Program byl tradiční – povrchový průzkum Krasu (nic moc, jenom pár vojenských kaveren s drobným zkrasověním) a kopání v nově objevené jeskyni ve vojenská kaverně na vrchu Tabor u Vojščice (slušně jsme ji prohloubili, ale zatím nic z toho). Při té příležitosti jsme kavernu i s jeskyní zmapovali a naskenovali.

Účastníci expedice zalití vycházejícím sluncem (foto Přebral).

Něco momentek z expedice (fota Cimbál).

Podzemí skryté pod Taborem.

Únorový sumář

Ani během nejkratšího letošního měsíce jsme nezaháleli. Mimo jiné jsme zvládli:

Šest pracovních akcí na našich lokalitách

Jeden úspěšný výjezd do nedalekého nekrasu

Jednu brigádu na základně

Jednu povrchovou krasovou exkurzi

Únor přinesl jeden zajímavý objev. Kde? Počkejte si na příští Speleofórum (fota B. Vrabcová).